O oblasti Bergerac

Bergerac je francouzské město v departementu Aquitaine ve vinařském regionu Jihozápad, který bezprostředně sousedí se slavnější oblastí Bordeaux.

V oblasti je přibližně 12.000 ha vinohradů, 13 vinařských obcí s možností užívat jméno apelace a více než tisíc vinařů. Vína z Bergeracu se honosí tradičním označením AOC, které zajišťuje jak kontrolu původu hroznů, tak i tradiční způsob zpracování a nakládání s vínem během procesu zpracování. Poloha mezi řekami Dordogne a Garrone dává vínu podobné podmínky jako dál po proudu ležící Bordeaux. Směs odrůd používaná zde již od 18. století se od této oblasti příliš neliší, ale je obohacena mnoha historickými odrůdami, které tady přežily do dnešní doby a nebyly nahrazeny modernějšími a ekonomicky výnosnějšími. Někdy bývá tato oblast nazývána muzeem odrůd pod širým nebem. V různých vinařských obcích této oblasti se specializují na méně známé odrůdy jako je Gros mansengs, Tanat, Loin de l oeil, Mauzac, Braucol a další.

Díky letním vedrům a specifické půdě říční nivy mají vína z Bergeracu sklony k plnosti, ovšem na rozdíl od vín z Bordeaux jsou více zemitější. Vinohrady této oblasti dnes patří ke starým a osvědčeným s historickým příběhem sahajícím několik století do minulosti. Poloha vinic pod 300 m n. m. na svazích řek nechává ihned po ránu koupat révu ve slunci a poskytuje ideální podmínky pro růst i zrání révy. Hlinitá půda s obsahem vápence se starými třetihorními naplaveninami uloženými na kamenitý, místy vystupující, podklad je pokryta oblázky z náplavu dávné řeky. Půdu v údolí tvoří hlavně naplavená hlína s výraznou příměsí vápencových kamenů.Kamenitá jílovitá půda se zase vyskytuje na svazích a vše dohromady dodává vínům stálou strukturu a eleganci. Hrozny jsou pečlivě protrhávány po odkvětu, listy jsou částečně odstraněny, aby bylo co nejlépe zajištěno dozrávání optimálního množství vína. Réva se raduje z optimálního oslunění, větry se nad krajinou točí celý rok a lehký vánek z oceánu mírní nástup horkých jarních dnů i letních veder. Tím umožňuje hroznům ideálně vyzrát. Mikroklima se vyznačuje velkými změnami teploty během dne, jak slunce postupně osluní různé části svahů říčního údolí.

Víno z tohoto regionu je vynikající kvality, přitom ne unifikované a každý rok stejné. Umožní však každému hledat, srovnávat a poznávat nuance jak mezi odrůdami navzájem, tak i mezi ročníky stejného vinohradu a vinaře. Vína z regionu Bergerac jsou oblíbená zvláště u lidí, kteří rádi objevují nové chutě a neočekávají stále stejné víno bez ohledu na původ.